Dnešný deň priniesol do našej oblasti veľmi silné búrky. Tie napáchali množstvo škôd najmä v susednej Českej repubike, kde sa večer sformovalo aj bow echo. Búrky pritom môžu udrieť aj na Slovensku.
Prvá vlna búrok sa okolo poludnia začala presúvať cez Rakúsko smerom do Česka, kde sa postarala o veľmi búrlivé a upršané dopoludnie. Búrky udreli predovšetkým prívalovými zrážkami. Tie spôsobili bleskové povodne na viacerých miestach.
„Doslova explozívny vývoj prebiehal aj v okolí Znojma, kde sa búrka presúva na sever až mierny severozápad. Bol zaznamenaný aj tzv. splitting, teda rozdelenie búrkového jadra na dve časti, čo sa vyskytuje pri supercelárnych búrkach,“ informoval Český hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.
Okrem superciel, ktoré miestami priniesli aj krúpy o priemere 5 cm, sa vo večerných hodinách v susednom Česku vyskytlo aj bow echo.
Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch. Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu.
Aktuálně zasahujeme v Moravském Berouně, kde krupobití poškodilo několik střech. Na místě máme tři jednotky, lezecké družstvo a speciální kontejner s materiálem, který využijeme k zajištění poškozených střech. Ty z výškové techniky a s pomocí lezců provizorně zabezpečíme. (LB) pic.twitter.com/Z4d1r0cI52
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) June 29, 2022
Bow echo rýchlo postúpilo nad Česko, kde aj v týchto chvíľach spôsobuje množstvo škôd. Sprevádzané je totiž nárazovým vetrom i intenzívnejšími zrážkami. V dôsledku toho už viacero miest zaplavila voda.
O intenzite zrážok svedčia aj namerané hodnoty na meteo staniciach. Na stanici Ktiš v južných Čechách zaznamenali za dve hodiny 75 mm zrážok. V oblasti južných a juhozápadných Čiech pritom stále prší. Vyskytuje sa tam trvalejší dážď.
S pomocí výškové techniky a družstva hasičů-lezců nyní zabezpečujeme poškozené střechy, v současné chvíli též probíhá další monitoring situace v Moravském Berouně a jeho místních částech. Povolali jsme další síly a prostředky, zasahuje 10 jednotek a speciální technika. LB pic.twitter.com/2jVsD1WnzL
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) June 29, 2022
Aj keď búrková línia nad Českom postupne slabne, stále je možnosť, že by sa nejaké pozostatky búrok dostali aj nad západné Slovensko.Najnovšie výstupy modelov však tomu nie sú naklonené.
Situáciu preto budeme pozorne sledovať. Na záver len pripomíname, že aktuálnu polohu búrok môžete sledovať aj LIVE, a to cez náš iRadar.