V Turecku sa čoraz viac objavujú obrovské krasové krátery. Tento jav zhoršuje prevládajúce sucho v krajine.
V posledných mesiacoch na planine Konya v Turecku pribudlo viacero nových krasových kráterov. Krátery sa tvoria na rovinách v poľnohospodárskych oblastiach a veľakrát aj v blízkosti domov.
Profesor Fetullah Arik z tamojšej technickej univerzity uviedol, že na planine Konya sa nachádza asi 600 kráterov. Oproti minulému roku sa jeho počet zvýšil takmer o dvojnásobok, kedy ich bolo „len“ 350.
Tieto jamy dosahujú obrovské rozmery, čo znepokojuje mnohých obyvateľov žijúcich v oblasti a najmä poľnohospodárov, pretože krátery sa tvoria v poľnohospodárskej oblasti, kde farmári pestujú plodiny.
Ich úroda sa často stráca na dne krátera a navyše majú farmári čoraz menej miesta na pestovanie.
Podzemné jaskyne, ktoré predtým vznikli premiestnením sedimentov a vodných tokov rozpúšťajúcich horniny, kvôli nedostatku vody nedokážu udržať váhu pôdnej vrstvy nad ňou a pôda tvorená prevažne z pieskovca, kriedy a vápnika sa zrúti a vytvorí sa kráter.
Nedostatok adekvátnej vodohospodárskej politiky v Turecku je jednou z príčin katastrofy, pretože poľnohospodári musia odoberať viac vody zo zeme, čo situáciu ešte zhoršuje.
Zmena podnebia núti poľnohospodárov v Turecku častejšie zalievať svoje polia. Spravidla to robili 2-krát ročne, teraz to musia robiť 5- až 6-krát ročne. Spotreba vody je v krajine obrovská, pretože až 77 % vody v Turecku sa využíva v poľnohospodárskom sektore.
Turecko výrazne pociťuje účinky zvyšujúcich sa teplôt a zmeny podnebia. Dodávame, že krasové krátery nie sú novým fenoménom, ale v poslednej dobe je ich čoraz viac.