Satelitné snímky odhalili obrovské environmentálne následky po výbuchu sopky La Soufriere v Karibiku. Všetko totiž pokryla hrubá vrstva sopečného popola, ktorá prakticky zabila život na ostrove.
Malým karibským ostrovom Svätý Vincent otriasla v piatok erupcia sopky La Soufriere, ktorá tu chŕli sopečný popol už niekoľko dní. Sopka okrem popola a dymu produkuje aj pyroklastické toky žeravého popola a hornín, ktoré tečú po bokoch sopky do údolia. Úrady pritom varovali, že činnosť sopky môže trvať mesiace.
Sopka La Soufriere sa zobudila po takmer pol storočí a zmenila ostrov na nepoznanie.
Tento malý ostrov pokryla hrubá až 20 cm vrstva popola, ktorá spôsobila obrovské materiálne a environmentálne škody.
Zničila plodiny, kontaminovala vodu a zabíjala zvieratá. Okrem toho sťažila aj pohyb ľudí. Popol totiž znepriechodnil niekoľké cesty.
Satelitné snímky z ostrova odhalili katastrofu na ostrove. Ešte kedysi bol ostrov krásne zelený, no dnes je pokrytý už iba sivým plášťom.
Úrady varovali pred nedostatkom vody a očakávajú, že návrat života do normálu bude vyžadovať stovky miliónov dolárov.
Zatiaľ nedošlo k žiadnym zraneniam ani obetiam na ľudských životoch a to vďaka riadenej a včasnej evakuácii. Takmer 20 000 ľudí muselo byť evakuovaných a tí, ktorí zostali na ostrove bojujú s hľadaním jedla a pitnej vody.
Do krajiny začínajú prichádzať prvé dodávky pomoci zo susedných krajín. Svetová banka prisľúbila, že má v úmysle poskytnúť 20 miliónov dolárov, prostredníctvom bezúročného programu financovania katastrof.
V galérii si môžete pozrieť ako sopka zničila život na ostrove.