Sopečná erupcia na Islande premenila pokojné zelené údolie v zlovestne vyzerajúcu scénu ako z nejakého filmu. A zatiaľ čo sa bežná verejnosť chodí kochať krásou, vulkanológovia už podnikajú prvé výskumy, ktoré prinášajú celkom zaujímavé výsledky.
Experti pôvodne predpokladali, že erupcia blízko hory Fagradalsfjall, len necelých 40 km od hlavného mesta Reykjavík, bude krátka a pravdepodobne po niekoľkých dňoch vyhasne.
Avšak vzhľadom ku stálosti lávového prúdu a na základe prvých analýz magmy majú podozrenie, že by erupcia mohla byť výrazne dlhšia. Svoje názory prezentoval aj geofyzik Freysteinn Sigmundsson.
„Erupcia vyzerá od začiatku veľmi rovnako, veľmi sa nemení. Začíname preto uvažovať o tom, či to nebude nakoniec nebude dlhodobá erupcia,“ uviedol.
Relatívne kontrolovaný lávový prúd už niekoľko dní priťahuje do údolia Geldingadaluru zástupy zvedavých divákov. Tí túžia vidieť na vlastné oči bublajúcu oranžovočervenú rieku. Vďaka nim však svetom kolujú dychberúce zábery, ktoré si môžete pozrieť v tomto článku, ktorý sme vám pred časom priniesli.
Aj keď má Island viac aktívnych sopiek než ktorákoľvek iná krajina v Európe, polostrov Reykjanes nezažil erupciu od 13. storočia. Posledná z nich trvala 30 rokov, keď prebiehala od roku 1210 do roku 1240.
Podľa geofyzika z Islandskej univerzity, Magnusa Tumiho Gudmundssona, by opätovné prebudenie vulkanickej oblasti mohlo signalizovať začiatok nového obdobia s erupciami.
Tie podľa jeho slov môžu trvať aj celé storočia. Dodáva však, že by nemuselo ísť o neustálu aktivitu.
Medzi erupciami by podľa neho mohli byť rozostupy, a to od 10 až do 100 rokov. Všetko však nakoniec ukáže čas a možno aj závery ďalších výskumov, na ktorých už vedci pracujú.