Dnes začína na severnej pologuli astronomická jeseň. Od dnes budú dni kratšie ako noci a až no zimného slnovratu sa bude trvanie slnečného svitu skracovať.
Na severnej pologuli začala meteorologická jeseň už 1. septembra. Tá ale závisí od ročného chodu teploty, zatiaľčo astronomická závisí od polohy a rotácie Zeme vzhľadom k Slnku.
Viac o rozdiele medzi meteorologickými a astronomickými ročnými obdobiami nájdete TU:
Dnes ráno nastane na jesenná rovnodennosť, čo znamená že noc a svetlá časť dňa sú približne rovnako dlhé. Slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník a od dnes budú na severnej pologuli noci dlhšie ako svetlá časť dní (na južne pologuli začína jar a deň bude čoraz dlhší oproti noci).
Jesennú rovnodennosť môžeme pozorovať aj na družicových snímkach. Keďže v čase písania tohto článku ešte na našom území slnko nevyšlo, prikladáme satelitnú snímku z družice nad Indickým oceánom.
Na satelitnej snímke môžeme pozorovať, že hranica dňa a noci je kolmá na rovník. Deň a noc sú dnes na celom svete rovnako dlhé, s výnimkou pólov. Na severnom póle dnes končí polárny deň a začína sa polárna noc, na južnom póle končí polárna noc a začína sa polárny deň.