Viaceré meteorologické spoločnosti prišli s dlhodobou prognózou pre tohtoročnú zimu vo svete. V našom článku sme sa zamerali na predpoveď týkajúcu sa Európy a, samozrejme, Slovenska.
Aby sme sa pokúsili pochopiť dlhodobú predpoveď zimnej sezóny, musíme si uvedomiť, že pokiaľ ide o počasie, existuje veľa faktorov, ktoré majú vplyv na počasie. Globálne počasie je veľmi zložitý systém s mnohými veľkými aj malými klimatickými vplyvmi.
Treba zdôrazniť, že dlhodobé predpovede nie sú na 100 %-ne presné a záväzné, ale sú skôr orientačné a vychádzajú z odhadov a predpokladov meteorológov.
Viaceré meteorologické spoločnosti vydali svoje najpravdepodobnejšie prognózy, aké bude nadchádzajúce zimné obdobie vo svete.
Najnovšia aktualizácia predpovedí zimnej sezóny 2021/2022 ukazuje silnejší vplyv La Nina. La Nina je vlastne len iný názov pre chladné teploty oceánu v tropickom Tichom oceáne a vývoj tejto studenej fázy La Nina je kľúčovou črtou vývoja počasia vo svete minimálne na niekoľko najbližších mesiacov.
Modely meteorologických spoločností totiž do veľkej miery vychádzajú z vplyvov La Nina. Viaceré dlhodobé predpovede sa do veľkej miery zhodujú s menšími odchýlkami.
Model ECMWF je najčastejšie označovaný ako najspoľahlivejší model, minimálne v kategórii s dlhým dosahom. Tento model naznačuje, že Európu v priemere čakajú vyššie teploty, než je obvyklé.
Vyššie teplotné anomálie a miernejšie podmienky sú pravdepodobnejšie smerom k východným oblastiam Európy. Stredné a západné časti kontinentu pravdepodobne zaznamenajú občasné studené fronty od severozápadu, a preto je teplá anomália o niečo nižšia.
Slovensko podľa modelu ECMWF čaká nadpriemerne teplá zima. V priemere budú teploty vyššie o 0,5 až 1 °C, ako napovedá prognóza.
Čo sa vlhkosti týka, Európu čaká viac zrážok najmä v severných krajinách, kde sa bude pohybovať väčšina systémov nízkeho tlaku. Väčšina krajín Európy vrátane Slovenska čakajú zrážky v rámci hraníc dlhodobého normálu.
Mnohých čitateľov zaujíma aj to, koľko snehu čaká Slovensko počas tohtoročnej zimy. Modely prezentujú na Slovensku normálne snehové podmienky. O niečo viac snehu oproti priemeru sa očakáva na juhozápade Slovenska.
Model UKMO (Met-Office) má mierne odlišný vzorec ako ECMWF. Na tomto modeli vidíme silnejšie teplé anomálie zamerané na stredné a severovýchodné oblasti Európy. To však neznamená, že do našej oblasti nebudú vnikať studené fronty. Znamená to len, že vpády chladnejších vzduchových hmôt budú menej časté.
Ďalší model CFS(NOAA/NCEP) hovorí, žepovrchové teploty sú na väčšine kontinentu, najmä v stredných a východných oblastiach skutočne vyššie ako normálne. Model CFS je veľmi podobný ostatným dvom sezónnym modelom.
Čo sa týka zrážok, predpokladá sa, že Európa bude mať viac zrážok v severnej polovici. Očakáva sa, že južná a stredná časť kontinentu, vrátane Slovenska, bude mať menej zrážok ako zvyčajne a suchšie zimné obdobie.
Modely v princípe naznačujú, že nad severnou Európou sa očakávajú normálne až vlhké podmienky, pričom pevninská Európa zažije suchšie podmienky. V krajinách okolo Stredozemného mora budú pravdepodobne nadpriemerné zrážky.
Slovensko by sa vo všeobecnosti malo pripraviť na nadpriemerne teplú zimu o približne 1 °C. Zrážkovo bude zima normálna alebo mierne podnormálna. Viac snehových zrážok by mohlo byť na Podunajskej nížine vrátane Bratislavy.