O Demänovskej ľadovej jaskyni sme sa učili, že jej pozoruhodnosť spočíva aj vo výskyte trvalej ľadovej výplne. Vplyvom klimatických zmien to však nie je až taká pravda.
Už pred rokom sa hovorilo o tom, že v známej jaskyni je najmenej ľadu za posledných 70 rokov. Slabé zimy spôsobili, že došlo k značnému úbytku ľadu v tejto jaskyni, ktorú ročne navštívi množstvo turistov.
Správca jaskyne, Michal Lopčiansky, ešte vtedy uviedol, že úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov počas leta sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime.
Ľad sa v lete vyskytoval už len tzv. podlahový. Známe vertikálne formy ľadovej výplne tam počas leta nemali.
Reálne hrozí, že budeme poslednými ľuďmi, ktorí v Demänovskej ľadovej jaskyni videli ľad. Situácia sa tento rok totiž znova zhoršila. Kompetentní dokonca uvažujú o tom, že do jaskyne namontujú klimatizáciu.
Všímaví ľudia už prišli na to, že klimatické zmeny nie sú záležitosťou Antarktídy či iných odľahlých oblastí, ale pociťujeme ich aj na vlastnej koži. Môžeme ich vidieť aj pri tornádach, ktoré boli kedysi na Slovensku vzácnosťou.
Tento rok sme ich zaznamenali už dve. Prvé ešte 22. apríla v Ploskom, druhé včera 5. augusta v niekoľkých obciach v okrese Vranov nad Topľou.
Žiaľ, mnoho ľudí ešte stále považuje globálne otepľovanie a klimatickú krízu za niečo, čo sa ich netýka. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ide iba o výmysel.
Opak je však pravdou a čím skôr si to uvedomíme, tým skôr sa môžeme pokúsiť zvrátiť tento nepriaznivý stav.