Aj vy sa radi pozeráte na nočnú oblohu? Nasledujúci článok vám ponúkne viacero tipov, čo by vám nemalo ujsť v priebehu tohto mesiaca.
Najväčšia pozornosť sa v auguste upiera na vrcholiaci roj Perzeíd. Tie môžeme na nočnej oblohe pozorovať od približne tretieho júlového týždňa, ale svoj vrchol dosahujú okolo 11. augusta.
Tento rok sa tak stane v noci z 12. na 13. augusta, okolo 2. hodiny nadránom. V maxime môžeme očakávať až 100 meteorov za hodinu.
Pozorovanie ale bude výrazne rušiť Mesiac. Naša prirodzená družica totiž dosiahne spln o jednu noc predtým, 12. augusta o 03:36.
Perzeidy preto odporúčame pozorovať už v týchto dňoch. Minimálne do soboty tomu bude priať aj prevažne jasná obloha počas nočných hodín.
Pokiaľ nie je meteor príliš rýchly alebo neletí akoby od súhvezdia Perzea, nejde o Perzeid. Pravdepodobne ide o príslušníka iného meteorického roja, keďže je ich teraz v činnosti hneď niekoľko.
Z výdatnejších sú na oblohe v týchto dňoch činné napríklad Kappa Cygnidy či Severné a Južné Delta Aquaridy. V priebehu augusta však môžeme pozorovať aj viacero planét. Doslova kráľovať im bude Saturn.
V nedeľu 14. augusta sa dostane do opozícii so Slnkom. Zároveň bude aj najbližšie k Zemi. Na nočnej oblohe ho budeme môcť pozorovať po celú noc, maximálne 25° nad juhom.
A v súvislosti so Saturnom pre vás máme aj ďalší tip. Už malý ďalekohľad vám ukáže jeho prstenec i najjasnejší z jeho mesiacov - Titan.
Po väčšinu noci, okrem večera, je dobre pozorovateľný Jupiter. Ten sa dostane do opozície so Slnkom až koncom septembra.
Mars sa bude ukazovať v druhej polovici noci. Pri dobrých podmienkach budeme môcť aj s malým ďalekohľadom pozorovať jeho polárnu čiapočku a jeho jasné albedové útvary.
Na záver ešte krátko o Venuši. Tú budeme môcť pozorovať ráno nad východným obzorom.
Ak sa vám ponuka máli, sledovať môžete aj jednu kométu. Tá má označenie C/2017 K2 (PanSTARRS) a prechádza zo súhvezdia Hadonos do Škorpióna v blízkosti hviezdokopy M107. Hľadať ju môžeme pod hviezdou Antares.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.