Európu čaká nasledujúce dni mimoriadne nebezpečné počasie, ktoré môže spôsobiť výrazné materiálne škody. Arktický vzduch totiž prenikne až do južnej Európy, kde ohrozí mnohé poľnohospodárske plodiny.
Tohtoročná Veľká noc prináša do Európy mimoriadne premenlivé počasie. Ešte na Zelený štvrtok lámali teploty rekordy, keď v mnohých krajinách Európy maximálne teploty stúpali vysoko nad hranicu +20 °C,
Po Zelenom štvrtku sa začalo ochladzovať a dostali sme sa do slabého teplotného podpriemeru. Toto ochladenie je však len predzvesťou blížiaceho sa výraznejšieho ochladzovania, ktoré už teraz prichádza do Európy.
Ochladenie, ktoré sa do Európy blíži bude trvať dlhšie a niekoľko dní. Výsledkom môžu byť rozsiahle materiálne škody.
Do našej oblasti totiž začína prúdiť veľmi studený, pôvodom arktický vzduch až z Grónska. Ten sa do Európy dostáva medzi výraznou tlakovou výšou so stredom nad Grónskom a hlbokou tlakovou nížou so stredom nad Škandináviou. Rozdiel tlaku v strede jednotlivých tlakových útvarov je až okolo 100 hPa, čo sa stáva len výnimočne.
Studený vzduch k nám začne prúdiť za studeným frontom, ktorý už v týchto chvíľach začína postupovať cez Európu a dostane sa až do Álp a nad Balkán. Za ním sa bude ochladzovať, pričom už noc z utorka na stredu bude v mnohých štátoch Európy mrazivá. Mrazy čakajú dokonca aj Chorvátsko.
Náhly pokles teplôt, ktoré počas nasledujúcich dní prinesú mrazivé noci značne ohrozujú vegetáciu. Najsilnejšie mrazy sa očakávajú v noci z utorka na stredu a v noci zo stredy na štvrtok.
Keďže studený vzduch sa dostane až do južných častí Európy, kde je už kvitnutie v plnom prúde, tak mrazy môžu spôsobiť rozsiahle zničenie tohtoročnej úrody.
Problémy však hrozia aj na Slovensku. Výhodou je to, že chladnejšie marcové počasie prírodu tak nezobudilo a poškodenie vegetácie by tak malo byť nižšie.
To však neplatí o spomínané južné oblasti Európy, najmä v prímorských oblastiach. Mrazy môžu spôsobiť katastrofálne škody počnúc zničením kvetov ovocných stromov, cez zničené viniče a ďalšie rastliny.