Naozaj učebnicovú štruktúru má momentálne supercelárna búrka v oblasti Viedne.
Búrka vznikla približne o 15:00 v oblasti východne od Mödlingu. Bunka najskôr vykazovala vysoké hodnoty odrazivosti vo vyšších hladinách, čo ihneď nasvedčovalo výskytu krúp. Búrka postupne naberala na sile a približne o 15:45 sa rozdelila na dve bunky, "left mover" a "right mover". Delenie bunky na dve, pričom tá, ktorá je napravo je dominantná, je dôležitým znakom supercely.
O 16:30 máme k dispozícii ďalšie radarové snímky, ktoré poukazujú na výraznú rotáciu v spodných hladinách. Mali sme možnosť detegovať aj silný výstupný prúd supercely. Ten sa prejavuje výrazným znížením radarovej odrazivosti v spodných hladinách (na radare 2 km), zároveň s vysokou odrazivosťou vo vyšších hladinách.
DATA: ČHMÚ
Búrka sa vytvorila v takmer učebnicovom strihu vetra pre tvorbu tornáda. Celá supercela má veľmi nízku základňu a je na nej pozorovaná výrazná rotácia. Zmenu smeru vetra v spodných hladinách s rastúcou výškou dokazuje aj sondáž z druhej hodiny poobede, ktorá sa vykonala v oblasti Viedne.
Aktuálne pozorovania v oblasti rakúsko-slovenských hraníc hovoria o TORNÁDE, ktoré zosadlo na zem. Búrka by sa mala presúvať do okolia Bratislavy a Dunajskej Stredy. Ďalšie fotky tornáda priebežne dopĺňame TU.